Pranešimas pagal Lietuvos Respublikos Pranešėjų apsaugos įstatymą
Čia pateikiama informacija, kokiais atvejais ir kokiu būdu galite išsiųsti pranešimą apie galimus teisės aktų pažeidimus UAB GBY įmonėje, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius.
Pagal LR Pranešėjų apsaugos įstatymą, Jūs galite pranešti dėl:
- pavojaus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai;
- pavojaus aplinkai;
- kliudymo arba neteisėto poveikio teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ar teismams vykdant teisingumą;
- neteisėtos veiklos finansavimo;
- neteisėto ar neskaidraus viešųjų lėšų ar turto naudojimo;
- neteisėtu būdu įgyto turto;
- padaryto pažeidimo padarinių slėpimo, trukdymo nustatyti padarinių mastą;
- pažeidimų, nurodytų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro patvirtintame sąraše, parengtame atsižvelgiant į Direktyvoje (ES) 2019/1937 nurodytų Europos Sąjungos teisės aktų taikymo sritį;
- kenkimo Europos Sąjungos finansiniams interesams, kaip nurodyta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 325 straipsnyje ir išsamiau apibūdinta susijusiose Europos Sąjungos priemonėse;
- pažeidimo, susijusio su vidaus rinka, kaip nurodyta Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 26 straipsnio 2 dalyje, įskaitant Europos Sąjungos konkurencijos ir valstybės pagalbos taisyklių pažeidimus, taip pat su vidaus rinka susijusius pažeidimus dėl veiksmų, kuriais pažeidžiamos pelno mokesčio taisyklės, arba susitarimus, kuriais siekiama įgyti mokestinį pranašumą, kenkiantį taikytinos pelno mokesčio teisės dalykui arba tikslui;
- kitų pažeidimų, siekiant apsaugoti viešąjį interesą.
Galite pateikti pranešimą, jei esate:
- buvęs ar esamas darbuotojas, ar asmuo, susijęs su UAB GBY įmone sutartiniais santykiais (konsultavimo, rangos, stažuotės, praktikos, savanorystės ir pan.) ar kitais ikisutartiniais darbo santykiais;
- asmuo, priklausantis UAB GBY įmonės administraciniam, valdymo ar priežiūros organui;
- su UAB GBY įmonės veikla susijęs fizinis asmuo, dirbantis prižiūrint ir vadovaujant rangovams, subrangovams ir (ar) tiekėjams.
Būdai, kuriais galite pateikti pranešimą:
1. per vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą – užpildydami Pranešimo apie pažeidimą formą ir atsiųsdami ją el. paštu: praneseju.apsauga@gby.lt Jeigu neturite galimybės užpildyti nustatytos formos pranešimo, pranešimą galite surašyti laisva forma, nurodant, kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą rengiasi daryti, daro ar padarė ir pan.; sužinojimo apie pažeidimą datą ir aplinkybes; savo vardą, pavardę, asmens kodą arba gimimo datą, darbovietę, kontaktinius duomenis, kad būtų galima susisiekti. Privaloma nurodyti, kad pranešimas teikiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymu.
Pranešimas vertinamas pagal UAB GBY įmonėje patvirtintą “Pranešimų pagal LR pranešėjų apsaugos įstatymą teikimo ir nagrinėjimo tvarkos aprašą”. Pranešime pateiktos informacijos vertinimą atlieka bei aukščiau minėtame apraše nurodyto kompetentingo subjekto funkcijas vykdo GBY įmonių grupės teisininkas bei valdybos narys.
Užtikriname asmens ir jo pateiktos informacijos konfidencialumą̨. Reikalavimas užtikrinti konfidencialumą netaikomas, kai: to raštu prašo asmuo, pateikiantis arba pateikęs informaciją apie pažeidimą; asmuo pateikia žinomai melagingą informaciją.
2. Galite kreiptis tiesiogiai į kompetentingą instituciją (Lietuvos Respublikos prokuratūrą) – el. paštu apsauga@prokuraturos.lt.
Asmuo dėl pažeidimo turi kreiptis tiesiogiai į kompetentingą instituciją, kai yra bent viena iš šių aplinkybių:
- pažeidimas turi esminę reikšmę viešajam interesui;
- būtina kuo skubiau užkirsti kelią pažeidimui ar jį nutraukti, nes gali atsirasti didelė žala;
- vadovaujantys, su įmone darbo ar sutartiniais santykiais siejami asmenys patys galbūt daro ar yra padarę pažeidimus;
- informacija apie pažeidimą buvo pateikta per vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą, tačiau atsakymas nebuvo gautas arba nebuvo imtasi veiksmų reaguojant į pateiktą informaciją, arba priemonės, kurių buvo imtasi, buvo neveiksmingos;
- yra pagrindas manyti, kad, pateikus informaciją apie pažeidimą vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu, asmens konfidencialumas gali būti neužtikrintas arba bus siekiama pažeidimą, apie kurį pranešta, nuslėpti;
- įmonėje nėra veikiančio vidinio informacijos apie pažeidimus teikimo kanalo;
- asmuo negali pasinaudoti vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu, nes jo su įmone nebesieja darbo ar kiti teisiniai santykiai.
Pranešimus pateikusiems asmenims gali būti taikomos apsaugos, skatinimo ir pagalbos priemonės LR pranešėjų̨ apsaugos įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka. Žinomai melagingos informacijos pateikimas nesuteikia asmeniui garantijų̨ pagal LR Pranešėjų̨ apsaugos įstatymą̨. Žinomai melagingą informaciją pateikęs asmuo atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
Aktualūs teisės aktai
Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimas Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo. Šiuo nutarimu yra patvirtinti:
- Atlyginimo pranešėjams už vertingą informaciją tvarkos aprašas;
- Kompensavimo pranešėjams už patiriamą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo tvarkos aprašas;
- Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašas.
Gautų pranešimų statistika: kasmet pateiksime čia.